Terrazo’nun kökeni Zeugma dan başlamaktadır.

Zeugma’nın kelime anlamı “köprü”dür. günümüzde Gaziantep/Nizip sınırları içerisinde yer alan antik bir kenttir. Roma dönemindenzeugma_mozayik[1]

kalan mozaikleriyle dünyaca ünlü olan Zeugma; MÖ. 300 yıllarında Büyük İskender’in generali Selevkos tarafından kurulmuştur. bu önemli antik kent MÖ. 1. yy.a gelindiğinde Kommagene Krallığı’nın en önemli kentlerinden biri durumuna gelse de çok geçmeden Roma imparatorluğunun egemenliği altına girmiştir. 7. yy.da Zeugma, islam akınları nedeniyle romalılarca terk edilmiş ve burası islami yerleşim yeri olmuş ve günümüzdeki adıyla Belkıs köyü kurulmuştur.

Zeugma antik kenti üzerinde yapılan kazılar sonucunda buradan çıkarılan mozaikler Gaziantep Arkeoloji müzesinde sergilenmekteyken 2011 yılından itibaren dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliğine sahip olan Zeugma Mozaik Müzesine taşınmıştır. dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiği de bu müzede sergilenmektedir.

 

Terrazzo 16. Yüzyılda, İtalya`nın Venedik şehrinde bulunduğu tahmin edilen tarihin belki de en eski çevreci zemin kaplama ürünüdür. İtalyan yapı ustaları, yaptıkları inşaatlarda dökülen mermer ve granit taş parçalarını kullanmak üzere bir yol ararken buldukları en iyi yöntem çimento harcının içerisine bu malzemeleri atarak dekoratif bir yüzey elde etmek oldu ve bu yöntem yüzlerce yıl kullanıldı. Tabii o zamanlar cila olarak ellerindeki en iyi malzeme keçi sütüydü.

terrazo   20. yüzyılın başlarında özellikle elektrikli aletlerin ortaya çıkmasıyla uygulaması çok daha kolaylaşan terrazzoya en büyük teknik destek İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bilimsel ve teknik gelişmeler olmuştur.

Bugunku terrazzo, geçmişte kullanılanlara göre çok daha canlı renklerle mimarların tasarımlarını zeminlere yansıtabilir, uzun ömrü ve düşük bakım maliyetiyle de operasyonel avantajı birleştiren bir yapıdadır.